BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 7931281
*
nr 793 1281
Ljusstakar
2 par, nysilver / pläter, höjd: 6 + 19
Utrop:
300 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 november 2012
kl 19:48:03
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/11 14:38:36
1
100 kr
23/11 11:29:03
2
Vinnande bud
24/11 15:03:45
3
200 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake nysilver pläter
-
9311 Appliquer
ett par, terrakotta, metall, 50x15 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:32
-
9305 Lampetter
Ett par, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Pen..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:52
-
8279 Ljusstakar
4 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:08
-
2040 Ljusstakar
ett par, Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sv..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:06
-
9200 Ljusstakar
Ett par, mässing. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:34
-
1005 Ljusstakar
ett par, Sengustavianska, trä och mässing. Höjd: 2..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:16
*
Ljusstakar
nr 793 1281
Ljusstakar
2 par, nysilver / pläter, höjd: 6 + 19
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 250 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 26 november 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
21/11 14:38:36 | 1 | 100 kr |
23/11 11:29:03 | 2 | Vinnande bud |
24/11 15:03:45 | 3 | 200 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake nysilver pläter
-
9311 Appliquer
ett par, terrakotta, metall, 50x15 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:32 -
9305 Lampetter
Ett par, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Pen..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:52 -
8279 Ljusstakar
4 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:08
-
2040 Ljusstakar
ett par, Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sv..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:06 -
9200 Ljusstakar
Ett par, mässing. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:34 -
1005 Ljusstakar
ett par, Sengustavianska, trä och mässing. Höjd: 2..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:16